Co to jest program lekowy? Jak dostać się do programu lekowego?

1 kwietnia 2021
1 kwietnia 2021 Kancelaria

Co to jest program lekowy? Jak dostać się do programu lekowego?

Co to jest program lekowy? Jak dostać się do programu lekowego?
W programie lekowym możecie dostać bezpłatnie innowacyjne, najdroższe leki, warunkiem jest włączenie Was do tego programu lekowego przez lekarza pracującego w ośrodku, który taki program realizuje na podstawie umowy z NFZ.
Programy lekowe są prowadzone wyłącznie przez szpitale, pojedyncze przychodnie czy praktyki lekarskie ich nie wykonują. Szpital musi podpisać umowę z Oddziałem Wojewódzkim NFZ na realizacje konkretnego programu lekowego, to oznacza, że nie możemy przyjąć założenia, że każdy szpital realizuje wszystkie programy lekowe. Aby ustalić czy w szpitalu funkcjonuje program lekowy z danym lekiem najlepiej jest zadzwonić do właściwego ze względu na Waszą chorobę oddziału szpitala.
Aby zostać włączonym do programu lekowego należy przejść badania kwalifikacyjne i spełnić kryteria włączenia do danego programu.
Aby sprawdzić opis konkretnego programu lekowego kliknij w link: https://www.gov.pl/…/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z…, a następnie wybierz z „Materiały” 4 plik od góry – „programy lekowe”. Pamiętajcie, że w opisach programów lekowych nie znajdziesz nazw leków, a jedynie nazwy substancji czynnych. Aby zatem ustalić czy dany lek jest dostępny w danym wskazaniu w programie lekowym najpierw ustal jaka substancja czynna znajduje się w tym leku. Możesz zrobić to używając wyszukiwarki GOOGLE i wpisując nazwę leku i frazę „substancja czynna”.
, , ,